Szukaj

Winny smak późnego lata

Koniec sierpnia sprzyja spotkaniom. Temperatura jeszcze pozwala na długie wieczory pod gołym niebem: w zaprzyjaźnionym gronie, przy smacznym jedzeniu i kieliszku dobrego wina, np. chilijskiego Viňa Maipo Chardonnay Reserva. Wtedy chwila lepiej smakuje. No i grzechem byłoby nie wykorzystać momentu, kiedy natura chętnie dzieli się bogactwem z pól, ogrodów i lasów…

Viňa Maipo Chardonnay Reserva

Co powinno się znaleźć w menu późnoletniej uczty? Grzybów na razie niewiele, ale wkrótce się pewnie pojawią. Mają wielu amatorów i w dodatku bardzo lubią wino – zarówno w duecie kulinarnym, we wspólnym garnku, jak i na zasadzie dobrze dobranego do potrawy towarzystwa. Wytrawne Viňa Maipo Chardonnay Reserva będzie dla nich odpowiednim kompanem. W jego bukiecie dominują nuty tropikalnych owoców, na czele z ananasem, wzbogacone wonią palonego dębu – taka kompozycja wydobędzie z grzybów orzechowy posmak. Obiektem westchnień grzybowych smakoszy są pierogi z kurkami – danie dość pracochłonne, jednak efektowne. Powodzeniem cieszą się także grzyby z rusztu i duszone – oczywiście w winie, ewentualnie w śmietanie. Komu te propozycje wydają się zbyt pospolite, niechaj sięgnie do kuchni południowoeuropejskiej i przygotuje np. risotto z prawdziwkami.

Po leśnych skarbach pora na te z ogrodu. Koniec sierpnia to czas, kiedy cukinie aż się proszą o zbiory. Nie doceniamy tych warzyw, tymczasem można z nich przyrządzić interesujące potrawy. Dobrze smakuje grillowania cukinia, doprawiona czosnkiem i miętą, oraz duszona w oliwie, z dodatkiem ziół prowansalskich. To warzywo sprawdza się także w towarzystwie owoców morza – w połączeniu z tygrysimi krewetkami, papryką, cebulą szalotką stworzy udany szaszłykowy zestaw. Łyk Viňa Maipo Chardonnay Reserva, idealnego partnera frykasów z owoców morza, podkreśli ich królewski smak. I nie będzie tu mezaliansu, bo przecież  Chardonnay Reserva powstaje z najszlachetniejszej odmiany białego szczepu winogron Chardonnay, zwanej właśnie królewską.

Jakie propozycje dla miłośników owoców? Choćby nieskomplikowana, za to fantazyjna sałatka na bazie ciemnych śliwek (np. węgierek), winogron, gruszek i jabłek, wzbogacona orzechami włoskimi, doprawiona sokiem z cytryny i – co bardzo istotne dla jej wytrawnego smaku – odrobiną białego wina. Taka kompozycja dobrze smakuje z paskami grillowanego razowego pieczywa i może być serwowana jako dodatek do białych mięs. W tym przypadku towarzystwo Viňa Maipo Chardonnay Reserva jest wręcz obowiązkowe.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>