Szukaj

Wina niewinogronowe

Wino owocowe (nie winogronowe) nadal można nazywać winem – stwierdziła w środę Komisja Rolnictwa Parlamentu Europejskiego.

To polscy eurodeputowani jako pierwsi zgłosili poprawkę do przedstawionej w lipcu propozycji reformy sektora winnego. Zakładała ona, że winem można będzie nazwać tylko alkohol wyprodukowany z winogron. Taka zmiana uderzyłaby w polski sektor winiarski, na którym „królują” wina owocowe, dlatego też Polska sprzeciwiła się tej reformie domagając się jednocześnie zezwolenia na produkcję owocowych, jabłkowych i porzeczkowych win pod tą samą nazwą co wcześniej.


Polski wniosek poparło 32 posłów z PE, natomiast 10 było przeciwnych.

Tradycja produkcji wina owocowego w Polsce sięga XIII wieku i jest mocno zakorzeniona w świadomości Polaków. Dlatego nie wyobrażam sobie, żeby produkcja została zakazana” – powiedział po głosowaniu europoseł PSL, Czesław Siekierski. Po czym, nawiązując do niedawno przegranego przez Polskę rozporządzenia w sprawie napojów spirytusowych, dodał: „Skoro wódkę możemy produkować ze wszystkich surowców rolnych, to dlaczego zabraniać produkcji win innych niż gronowe?„.

Ponadto, eurodpeutowani opowiedzieli się za możliwością wzbogacania wina cukrem. Jest to korzystny obrót sytuacji dla polskich producentów wina gronowego, gdyż zabieg ten, stosowany podczas produkcji wina, zrekompensuje niedostatek słońca.

Decyzja KE nie jest jednak ostateczna. Tę podejmie rada ministrów rolnictwa państw UE prawdopodobnie w grudniu. Jest bardzo realne, że głosowanie tprzebiegnie podobnie jak w PE, czyli za dotychczasową definicją wina zagłosują ministrowie z Europy Wschodniej i Północnej, natomiast za jej ograniczeniem eurodeputowani z Południa. Taki podział głosów jest zrozumiały biorąc pod uwagę rozkład uprawy winogron w Europie.

Źródło: eksportuj.pl

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>