Szukaj

Unia za polskim winem

Możliwe, że rozszerzeniu ulegnie jednak unijna definicja wina. Komisja Rolnictwa Parlamentu Europejskiego opowiedziała się za uznaniem za wino produktu otrzymanego również z innych niż winogrona owoców.
Za poprawką zgłoszoną przez polskich eurodeputowanych, zezwalającą na produkcję – i nazywanie – takich wyrobów jak „wino owocowe”, „wino jabłkowe”, czy „wino porzeczkowe”, głosowało 32 posłów, a 10 było przeciwko.

Niestety, stanowisko komisji nie jest wiążące dla rady ministrów rolnictwa państw UE. A to właśnie to ona podejmie ostateczną decyzję w sprawie definicji wina. Kwestia zostanie rozstrzygnięta prawdopodobnie w grudniu.

Za „szeroką” definicją wina oprócz Polaków głosowali także Niemcy oraz deputowani z krajów Europy Wschodniej i Północnej, gdzie wina owocowe mają swoją wielowiekową tradycję. Przeciwko opowiadali się głównie eurodpeutowani z południa Europy. Podobnego rozłożenia sił można spodziewać się także w radzie ministrów.

Wiekowa tradycja

– Tradycja produkcji wina owocowego w Polsce sięga XIII wieku i jest mocno zakorzeniona w świadomości Polaków. Dlatego nie wyobrażam sobie, żeby produkcja została zakazana – powiedział po głosowaniu europoseł PSL Czesław Siekierski. – Skoro wódkę możemy produkować ze wszystkich surowców rolnych, to dlaczego zabraniać produkcji win innych niż gronowe? – dodał, nawiązując do niedawno przegranego przez Polskę rozporządzenia w sprawie napojów spirytusowych.

W przedstawionej w lipcu propozycji reformy sektora winnego Komisja Europejska zaproponowała, by winem można było nazywać tylko alkohol wyprodukowany z winogron. To oznaczałoby zakaz nazywania winem popularnych w Polsce win owocowych. Dotychczas było to możliwe na mocy unijnego rozporządzenia z 1999 roku.

Źródło: tvn24.pl

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>