Szukaj

Temperatura przechowywania wina

W pomieszczeniach w których przechowuje się wino, dla zachowania odpowiednich walorów smakowych i zapachowych powinno się zadbać o utrzymanie odpowiedniej stałej temperatury powietrza oraz wilgotności.

Sprawą podstawową jest to, żeby butelki wina nie były wystawione na bezpośredni wpływ promieni słońca. Idealną temperaturą, która pozwoli nam na utrzymanie wszelkich walorów wina jest :

  • 10ºC-16ºC dla czerwonego wina oraz
  • około 7ºC dla białego wina.

Dodatkowo, niezwykle istotną kwestią jest zachowanie temperatury na stałym poziomie. Nadmierne jej wahania (nawet w zakresie temperatur dopuszczalnych dla win) może prowadzić do naruszenia walorów wina oraz właściwości korka w butelce.

Do zachowania odpowiednich warunków w naszej winiarni doskonale nada się klimatyzacja. Można przy jej udziale nie tylko zapewnić sobie stałą i dogodną temperaturę ale również zadbać o zachowanie odpowiedniej wilgotności w pomieszczeniu.

Wilgotność w winiarni powinna zawierać się w określonych ramach. Przesadzanie w obydwie strony może prowadzić do znacznego obniżenia wartości naszych zapasów wina. Dla przykładu : Korek w butelce wina, przechowywanej w zbyt suchych warunkach może pęknąć przez co do butelki dostanie się powietrze. Za idealną wilgotność w winiarni uważa się około 60-75%.

Jeżeli prowadzimy lokal gastronomiczny w którym sprzedajemy również wino musimy bardzo dobrze rozplanować rozmieszczenie poszczególnych pomieszczeń. Duże ilości ciepła emitują szczególnie maszyny piekarnicze. Jeżeli oferujemy w naszej ofercie różnego rodzaju wypieki powinniśmy zadbać o to aby pomieszczenie w których przechowywane są maszyny służące do wypieków nie znajdowały się w bezpośrednim sąsiedztwie naszej winiarni.

Innym rozwiązaniem będzie zainwestowanie w profesjonalną lodówkę do win. Dzięki niej będziemy mogli w bardzo szerokim zakresie kontrolować temperaturę oraz wilgotność w jakiej znajdują się nasze butelki z winem.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>