Szukaj

Szlachetne wino koszerne

Wybór dobrego wina to sztuka. Niektórzy latami pracują nad techniką odkrywania bukietu smaków i rozbudowują swoją wiedzę (proporcjonalnie do zasobów piwniczki). Setki gatunków, różnorodne marki, rozmaite półki cenowe – amatorzy mogą się naprawdę pogubić przy wyborze „odpowiedniego” wina. Która z pośród setek marek wina będzie mi odpowiadać? Na początek proponujemy aromatyczne wino koszerne Mogen David. Głębia jego smaku was omami.

Marka

Mogen David to wysokiej klasy wino koszerne, produkowane w dwóch rodzajach: słodkim i półsłodkim. Biorąc pod uwagę, jego wysoką klasę to stosunkowo tanie wino. Mogen David ma swoich wiernych fanów, którzy zachwalają jego niepowtarzalny smak i aromat. Ze względu na duże walory smakowe z dnia na dzień przybywa wielbicieli tego trunku – nie ma się co dziwić, to jedno z ciekawszych win koszernych na naszym rynku.

Koszerne?

Czym jest wino koszerne i jak powstaje? Aby winnica otrzymała tytuł producenta win koszernych, musi spełnić szereg wymogów, między innymi:

  1. Owoce mogą być dotykane jedynie przez praktykujących Żydów (tylko mężczyzn),
  2. Winnica może zajmować się jedynie uprawą winogron, a owoce mogą być zbierane tylko z co najmniej czteroletnich krzewów,
  3. Raz na siedem lat winnica powinna mieć roczną przerwę w produkcji,
  4. Do wina nie wolno dodawać żadnych składników pochodzenia zwierzęcego,
  5. Jeden procent produkcji należy wylać, nawiązując tym samym do biblijnej dziesięciny.

Pochodzenie

Winnice, w których produkowane jest wino Mogen David znajdują się we wschodniej części Stanów Zjednoczonych – nad jeziorem Erie w Westfield w stanie Nowy Jork. Do jego produkcji używa się winogron Concord. To właśnie im wino zawdzięcza swoją piękny rubinowy kolor i dużą przejrzystość.

Smak

Mogen David dostępny jest w dwóch wersjach: Mogen David Pomegranate (słodkie) i Mogen David Concord (półsłodkie). Oba wyróżniają się dojrzałym, wyrazistym zapachem i takim też smakiem.

Wino MD Pomegranate ma wyczuwalny owocowy aromat. Dominują w nim, zgodnie z nazwą, granaty, z dodatkiem malin i lukrecji. W przeciwieństwie do innych win słodkich nie jest ciężkie – charakteryzuje się wyważonym, lekkim, jak na deserowe wino, smakiem. Z całą pewnością zasmakuje fanom winnej słodyczy.

MD Concord natomiast to wino półsłodkie, o wyrazistym smaku i trwałym aromacie. Powinno być podawane schłodzone. Świetnie pasuje do dań mięsnych, szczególnie mięsa wołowego, ale równie dobrze smakuje bez dodatków.

Wszyscy fani wina z całą pewnością powinni spróbować win marki Mogen David i przekonać się sami. Wino MD jest niedrogie i dostępne dla każdego. Może się okazać, że od zawsze byliście fanami wina koszernego.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>