Szukaj

Rozgrzewać czy orzeźwiać?

Miksologia, czyli sztuka przygotowywania koktajli, święci triumfy na całym świecie. Inspirując się recepturami mistrzów, możemy zaskoczyć gości wieloskładnikowymi kompozycjami na bazie alkoholu także w domu, a karnawał jest świetną okazją, by sprawdzić się w roli miksologa.

Mateusz Szuchnik – jeden z 20 najlepszych barmanów na świecie, finalista World Class Competition 2015 – poleca przepisy na sezonowe koktajle.

Hot Buttered Thyme – tajemnicza moc tymianku2016-01-21 Hot Buttered Thyme_02

O leczniczych walorach mariażu miodu z imbirem wie każdy. Dodając do tego tymianek, możemy uzyskać syrop na zimowe infekcje, a mieszając kompozycję rumem – rozgrzewający koktajl. Jeśli wierzyć legendom głoszącym, że tymianek to lek na nieśmiałość, otrzymamy naprawdę wyjątkową miksturę.

Składniki:

  • 50 ml Ron Zacapa Centenario 23 YO
  • 20 ml syropu miodowo-imbirowego
  • 80 ml wody niegazowanej
  • 2 łyżki barmańskie (2 łyżeczki do herbaty) masła tymiankowego

Przygotowanie:

Przepis na syrop miodowo-imbirowy to 250 g miodu pszczelego oraz 100 g pokrojonego i posiekanego świeżego imbiru. Składniki łączymy za pomoca blendera, a następnie przecedzamy miksturę. Masło tymiankowe również możemy przygotować samodzielnie, dodając do rozpuszczającego się w rondelku masła kilka gałązek świeżego tymianku, a następnie odstawiamy do wystudzenia. Wszystkie składniki koktajlu podgrzewamy razem w rondelku, aby idealnie się połączyły, nie doprowadzając do wrzenia kompozycji. Do ozdobienia koktajlu możemy użyć suszonych owoców oraz gałki muszkatołowej.

The Classy Martini – piękno tkwi w szczegółach

Elegancja w charakternym wydaniu ikony kultury koktajlowej, oparta na pięknie połączenia smakowego między ginem a odrobiną wermutu. Podstawą koktajlu jest wytrawny charakter ginu Tanqueray No. TEN z odrobiną włoskiego wermutu, infuzowanego bazylią. Pojęcie „infuzowany” – w tym przypadku w odniesieniu do alkoholu – oznacza dokładnie: aromatyzowany pojedynczym składnikiem lub kombinacją produktów kulinarnych poprzez zmacerowanie ich. Technika infuzji nie sprawia trudności, choć w zależności od produktu może wymagać uzbrojenia się w cierpliwość.

Składniki:

  • 50 ml Tanqueray No. TEN
  • 10 ml wermutu infuzowanego bazylią
  • 5 ml zalewy z kaparów

2016-01-21 The Classy Martini_02Przygotowanie:

Wermut infuzowany bazylią otrzymamy przez połączenie 200 ml wytrawnego wermutu z 4 dużymi listkami świeżej bazylii. Miksturę odstawiamy na dwa dni, aby smaki się „przegryzły”. Tak przygoto-wany wermut z nutą smakową bazylii mieszamy z ginem Tanqueray No. TEN, zalewą z kaparów oraz kostkami lodu przez około minutę, aby napój odpowiednio się schłodził i gotowe! Koktajl podajemy w kieliszku koktajlowym. Całość możemy ozdobić dużym owocem kaparu, który wcześniej macerował się w wódce Ketel One Citroen, co wzmocni cytrusowy smak koktajlu.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>