Szukaj

Pyszności, konkursy i edukacja smaku – święto smakoszy w Poznaniu

Już w dniach 12-15 sierpnia poznański Stary Rynek po raz kolejny stanie się kulinarnym epicentrum Polski. Na IV Ogólnopolski Dobrego Smaku zapraszają producenci regionalnych specjałów ze wszystkich zakątków Polski i wielu miejsc w Europie. Nie zabraknie muzyki, spotkań autorskich, pokazów kulinarnych, degustacji i konkursów.

Na Jarmarku Dobrego Smaku – handlowej części Festiwalu obok – piroga biłgorajskiego, wędzonych ryb z Kaszub i Mazur, tradycyjnych wędlin ze świni złotnickiej pstrej, chlebów miodów i serów ze wszystkich zakątków Polski znaleźć będzie można przetwory i produkty z Bułgarii, wędliny z Węgier, wina z Austrii, Niemiec, Włoch i Hiszpanii czy oliwę z Grecji.

Wśród stoisk ponad stu wystawców jarmarku znajdą się i takie, na których goście będą mogli zaopatrzyć się w tradycyjnie wytwarzane garnki, przybory kuchenne czy ręcznie tkane obrusy. Na wielu stoiskach gastronomicznych będzie tez można skosztować pysznych dań od tych tradycyjnie polskich po świeże ostrygi czy sushi.

Na scenie Festiwalu na gości czeka szereg muzycznych i kulinarnych atrakcji. W   Plenerowej Kuchni Dobrego Smaku szefowie kuchni wielu zacnych restauracji gotować będą swoje ulubione dania dzieląc się swoją kuchenną wiedzą z odwiedzającymi Festiwal. Każdego z wieczorów wystąpią zespoły prezentujące przeróżne muzyczne style – od jazzu po muzykę klasyczną, od muzyki klezmerskiej  po orkiestry dęte, rock i folk.

Z roku na rok festiwal przyciąga coraz więcej autorów książek – nie tylko kulinarnych. Tradycyjnie już właśnie na Ogólnopolskim Festiwalu Dobrego Smaku odbędzie się premiera nowej książki Andrzeja Fiedoruka. Tym razem autor na swój literacko-kulinarny warsztat wziął kuchnię lwowską. To nie koniec premier – w festiwalową sobotę – odbędzie się spotkanie poświęcone destylatom owocowym i sztuce ich tworzenia. Książka „Destylaty alkoholowe. Wytwarzanie, teoria i praktyka” Josefa Pischla w przekładzie Ryszarda Łuczaka ukaże się na półkach sklepowych dopiero jesienią ale jej pierwsza prezentacja odbędzie się właśnie w Poznaniu. Wśród literackich atrakcji Festiwalu znajdą się też spotkania poświęcone „Księdze Chleba„, podróżom po Huculszczyźnie Michała Kruszony i Nalewkom Hieronima Błażejaka.

 

Nowym elementem Festiwalu jest szeroko pojęta edukacja smaku. To temat, który chcemy odkrywać i z roku na rok rozszerzać jego obecność w festiwalowym programie mówi Wojtek Lewandowski, producent imprezy. Chętni mogą wziąć udział w trzech „laboratoriach smaku”, Laboratoria to seminaria połączone z obszerną degustacją. W piątek tematem będą wina węgierskie, w sobotę – nalewki a w niedzielę polskie sery zagrodowe. Spotkania poprowadzą eksperci z danej dziedziny. Bilety na seminaria dostępne są w Trattorii Castellana (ul. Fredry 7) gdzie odbywać się będą spotkania. Otwarty dla wszystkich chętnych będzie natomiast wykład dr hab. Jarosąwa Domanowskiego, badacza dawnej literatury kulinarnej zatytułowany „Kapłon, popie jajka i ulipki: tajemnice staropolskich książek kucharskich„.

Ogólnopolski Festiwal Dobrego Smaku to również konkursy dla zawodowców i amatorów. Restauratorzy staną w szrankach konkursu na najlepszą kaczkę z pyzami – tradycyjną potrawę kuchni wielkopolskiej. Konkurs „poznańska szneka” przeznaczony jest dla cukierników i piekarzy. „Chcemy wskazać mieszkańcom miasta i regionu te cukiernie i piekarnie, do których warto wybrać się po słodką bułkę na drugie śniadanie„.

W największym polskim turnieju trunków domowych – konkursie Polska Nalewka Roku – wystartować może każdy kto pielęgnuje w domu wielowiekową nalewkarską tradycję. W wielu domach atrakcją rodzinnych spotkań jest właśnie wiśniówka cioci Jadzi, orzechówka dziadka Jana czy cytrynówka stryja Janusza. Może to właśnie ta nasza rodzinna nalewka jest najlepsza w Polsce. Warto zgłosić ją do konkursu, w którego Kapitule zasiadali do tej pory m.in. Robert Makłowicz, Piotr Bikont, Hanna Banaszak i Stanisław Sojka. Zgłoszenia przyjmowane są do 14 sierpnia.

Więcej informacji o Ogólnopolskim Festiwalu Dobrego Smaku 2010 znaleźć można na stronie www.ofds.pl.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>