Szukaj

Polski jabol równie dobry jak Bordeaux

Jabole, bełty, siary… Jak zwał tak zwał, nasze tanie wina będą stały na jednej półce z francuskimi bordeaux czy hiszpańskimi rioja. Z Brukseli nadeszła wiadomość, że urzędnicy pozwolą naklejać na tanie wina etykiety z nazwą „wino owocowe”. A jeszcze wczoraj nie było to takie pewne. Bo producenci win markowych o mały włos nie przekonali Unii, by zarezerwować tę etykietę tylko dla wyrobów z winogron.

Gdyby nazwa „wino owocowe” była zarezerwowana tylko dla win z winogron, nasi producenci specyfików z grusz czy jabłek nie mogliby wystawiać swoich produktów na tych samych półkach, co Włosi, Francuzi czy Hiszpanie. A to oznaczałoby ograniczenie konkurencji i straty dla producentów tanich win.

Tak się jednak nie stanie. Minister rolnictwa Portugalii zdradził dziś dziennikarzom, że kraje słynące z produkcji „jaboli” przekonały Unię, by „winem owocowym” znakować wszystko, co jest zrobione na bazie owoców i co ma kilkanaście procent alkoholu. Polska zawiązała w tej sprawie koalicję z Niemcami oraz Finlandią i Szwecją, które również produkują tanie wina.

„Zgodziliśmy się, by etykietować produkty wytwarzane na bazie innych owoców niż winogrona jako wina owocowe” – powiedział Jaime Silva, minister rolnictwa Portugalii, która sprawuje obecnie przewodnictwo w Unii.

Silva zapowiedział, że portugalskie przewodnictwo przygotuje teraz konkretne poprawki do projektu Komisji Europejskiej, aby w grudniu na kolejnym posiedzeniu unijnych ministrów rolnictwa zostało przyjęte formalne porozumienie.

dziennik.pl

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>