Szukaj

Noworoczny shake

Gorączkowe przygotowania do Świąt i Sylwestra, szaleństwo porządków, zakupów i „ukrop” w kuchni sprawiają, że przy tych okazjach najczęściej polegamy na naszych sprawdzonych patentach. Za to w karnawale mamy nieco więcej czasu, by rozwinąć skrzydła jako chef de cuisine lub… miksolog!

Mateusz Szuchnik – jeden z 20 najlepszych barmanów na świecie, finalista World Class Competition 2015 – poleca przepisy na sezonowe koktajle. Łatwe do przygotowania, a zarazem mistrzowskie.

New Year’s Fizz – wstrząśnięty, nie zmieszany

Fizzy to przeważnie orzeźwiające koktajle bazujące na słodko-kwaśnym smaku, z dodatkiem bąbęlków. Do ich przygotowania mogą zostać użyte bezalkoholowe napoje gazowane, ale świetnie sprawdzi się szampan bądź prosecco. Pierwsze spisane przepisy na fizz pochodzą z przewodnika Bartender’s Guide Jerryego Thomasa z 1887 roku, a najsłynniejszy reprezentant tego gatunku to gin fizz, który stał się wizytówką barów w Nowym Orleanie.

Składniki:

  • 40 ml wódki Ketel One
  • 20 ml soku z cytryny
  • 20 ml domowej grenadyny (sok z granatu, cukier)
  • 10 ml białka z kurzego jajka
  • 5 ml wody różanej
  • 50 ml szampana

Przygotowanie:

Domową grenadynę możemy przyrządzić samodzielnie. Za pomocą wyciskarki do owoców uzyskujemy około 100 ml soku z granatu, który zagęszczamy 100 g białego cukru. Wszystkie składniki koktajlu – poza szampanem – łączymy w szejkerze i wstrząsamy z lodem, aby schodzić napój. Następnie przecedzamy miksturę do schłodzonego kieliszka i uzupełniamy szampanem. Całość możemy ozdobić skórką z cytryny i wisienką koktajlową.

Last Christmas – wspomnienie Świąt

2016-01-15 Last Christmas _03Ciasto na domowe pierniki – podobnie jak wino – powinno leżakować, choć według staropolskiego zwyczaju w przypadku pierników wystarczy miesiąc. Do przywołania atmosfery Świąt za pomocą koktajlu o aromacie pierników i mandarynki na szczęście potrzebujemy tylko trzech dni.

Składniki:

  • 50 ml Johnnie Walker Gold Label Reserve, infuzowanego skórką mandarynki
  • 10 ml piernikowego gastrique (sok jabłkowy, cukier trzcinowy, ocet jabłkowy, przyprawy do piernika)
  • 3 dashe/ 5ml Angostury Bitters (gorzka alkoholowa przyprawa ziołowa)

Przygotowanie:

Infuzja: łączymy 500 ml Johnnie Walker Gold Label z oczyszczonymi z bielma skórkami z 5 mandarynek, a następnie pozostawiamy na 3 dni w ciepłym miejscu. Piernikowy gastrique: w rondelku łączymy razem 100 ml tłoczonego soku jabłkowego, 200 g cukru trzcinowego typu Demerara który delikatnie karmelizujemy na ogniu, 20 ml octu jabłkowego i 10 g przyprawy do piernika (zmielony cynamon, goździki, gałka muszkatołowa, ziele angielskie, anyż, imbir). Całość mieszamy i podgrzewamy, aby mikstura połączyła się dokładnie, tworząc gęsty emulsyjny syrop. Następnie łączymy infuzję whisky z piernikowym gastrique, dodajemy 3 dashe, tj. ok. 5ml Angostury Bitters oraz kostki lodu. Koktajl możemy ozdobić suszonym jabłkiem oraz laską cynamonu.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>