Szukaj

Magia włoskiego wina

Wino nieprzerwanie jest jednym z najbardziej popularnych alkoholi na całym świecie. Kolekcjonuje się je, sprzedaje się na aukcjach za często niebotyczne sumy. Życie niektórych miasteczek, szczególnie włoskich czy francuskich toczy się od zbioru winogrona, poprzez proces destylacji, butelkowania na sprzedaży kończąc. Na czym polega ten ogólnoświatowy fenomen uprzywilejowanej pozycji wina?

Wino jest trunkiem, który towarzyszy człowiekowi od wieków. Już w starożytności ceniono wysoko jego wartość, co poskutkowało czczeniem Dionizosa, jako boga urodzaju i winorośli.
Wraz z postępującymi migracjami ludów, krzewy winorośli zostały przeniesione ze wschodu na zachód i około 1000 roku p.n.e. Etruskowie zasadzili pierwsze krzewy na terenach dzisiejszych Włoch. Wino szybko zyskało ogromną popularność o czym może świadczyć fakt, że w Rzymie zapasy wina uzupełniano co tydzień tysiącami hektolitrów.

Jednak nie było to najlepsze wino. Nie dość, że niewyselekcjonowane to jeszcze mieszane z wodą (nawet morską).

Również sposób przechowywania wina był pozostawiał wiele do życzenia, używano sporych, niezakrywanych dzbanów, co skutkowało szybkim wietrzeniem wina, a tym samym utratą aromatu i procentów.Do tej pory Włosi są znani z wyrobu wyśmienitych win i piją go szczególnie dużo, głównie do posiłków.

Poniżej tylko kilka przykładów win włoskich:

  • Chianti – bardzo znane, czerwone wino włoskie. Nosi nazwę od tradycyjnego regionu w Toskanii, w którym je wytwarzano. Opisana historia tego wina w Toskanii sięga 1716 r., kiedy to po raz pierwszy zdefiniowano obszar jego produkcji. Do wytwarzania toskańskiego Chianti wykorzystywane były tylko i wyłącznie winogrona szczepu Sangiovese. Później się to zmieniło za sprawą. Barona Bettino Ricasoli’ego producenta wina, który wprowadził modyfikacje szczepu na: 70% Sangiovese, 15% szczepu Canaiolo i 15% białej Malvasii.
  • Vino Nobile di Montepulciano – kolejne wyśmienite, czerwone wino pochodzące z Toskanii, w okolicach Montepulciano (prowincja Sienia) Wytwarza się je również w większości (około 70%) ze szczepu Sangiovese z dodatkiem innych lokalnych szczepów.
  • Brunello di Montalcino – czerwone toskańskie wino produkowane w okolicach Montalcino. Jest to na pewno jedno z lepszych jakościowo win. Produkcja objęta jest apelacją DOCG (Denominazione di Origine Controllata e Garantita ), nadaną w 1980 r. Montalcino otrzymało ją jako pierwszy region winiarski we Włoszech.
  • Amarone (Amarone della Valpolicella) czerwone, wytrawne wino, zawdzięczające swoje wysuszonym winogronom. W 1990 r. winom nadano status DOC (Denominazione di Origine Controllata). Produkcja tego wina jest stosunkowo niewielka i nie trwa tak długo jak wymienionych powyżej win.
    Proces produkcyjny tego wina jest trochę inny niż standardowego wina. Na początku wybrane winogrona są suszone około 120 dni. Wino to dojrzewa długo – zazwyczaj 5 lat. W wyniku tego procesu powstaje wino bardzo dojrzałe i mocniejsze – zawiera 15% alkoholu.

Wina często można kupić lokalnie, bezpośrednio od producenta, jest to okazja, aby dobre wina kupić tanie

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>