Szukaj

Czy wiśniówka cioci Jadzi jest najlepsza w Polsce?

W największym polskim turnieju trunków domowych – konkursie Polska Nalewka Roku – wystartować może każdy kto pielęgnuje w domu wielowiekową nalewkarską tradycję. W wielu domach atrakcją rodzinnych spotkań jest właśnie wiśniówka cioci Jadzi, orzechówka dziadka Jana czy cytrynówka stryja Janusza. Może to właśnie ta nasza rodzinna nalewka jest najlepsza w Polsce. Warto zgłosić ją do największego konkursu nalewek w Polsce.

To już czwarta edycja konkursu, który rok rocznie odbywa się podczas Ogólnopolskiego Festiwalu Dobrego Smaku w Poznaniu. W trzech pierwszych edycjach jurorzy skosztowali łącznie prawie 250ciu nalewek. Wśród laureatów minionych lat znaleźli się m.in leśnik z Poznania- Janusz Łakomiec z nalewką żurawinową, rolnik spod Świecia, Hieronim Błażejak i jego nalewka na kwiatach czarnego bzu oraz ministerialny urzędnik z Warszawy, Zbigniew Sierszuła ze zjawiskową nalewką na owocach i liściach czarnej porzeczki.

W domowych piwniczkach, kredensach, i barkach kryją się prawdziwe skarby, mówi producent Festiwalu, Wojciech Lewandowski. Celem naszego konkursu jest ich odkrywanie i nagradzanie osób podtrzymujących tradycję. Zwracamy też naszym konkursem uwagę na regulacje prawne nie pozwalające na sprzedaż prawdziwych domowych nalewek przez restauracje czy gospodarstwa agroturystyczne. Przemysłowe trunki sprzedawane pod tą nazwą w sklepach to często erzace nalewek bezprawnie uzurpujące sobie ich miano.

W Kapitule konkursu zasiedli m.in. Robert Makłowicz, Hanna Banaszak i Stanisław Sojka. W tym roku do jej składu dołączy też smakosz i mistrz kuchni Paweł Loroch, piosenkarka i aktorka Justyna Szafran oraz laureat ubiegłorocznej edycji konkursu Zbigniew Sierszuła.

Udział w jury kolejnej edycji konkursu jest jedną z nagród dla zwycięzcy – wszak to uczestnicy są prawdziwymi mistrzami nalewek” – mówi reżyser, krytyk kulinarny i przewodniczący Kapituły – Piotr Bikont.

W dniu konkursu przed każdym z członków Kapituły staje szereg ponumerowanych kieliszków mieniących się kolorami tęczy. Nie lada zadaniem jest skosztować po odrobinie z każdej z nalewek i przyznać im punkty. Jurorzy nie znają nazwisk osób zgłaszających nalewki.

Nasza ocena jest subiektywna, ale bardzo szybo okazuje się, że nie trudno rozpoznać dobrą nalewkę, zazwyczaj do finału wszyscy typujemy te same numery” – mówi Bikont. Coś w tym jest, skoro laureaci konkursu często zdobywają laury i innych turniejów.

Konkurs Polska Nalewka 2010 odbędzie się w Poznaniu w ramach IV Ogólnopolskiego Festiwalu Dobrego Smaku, 14 sierpnia 2010. Organizatorzy już przyjmują zgłoszenia. Nalewki można zgłaszać do dnia konkursu.

Regulamin Konkursu Polska Nalewka 2010

Więcej szczegółów i regulamin konkursu znaleźć można na stronie Ogólnopolskiego Festiwalu Dobrego Smaku pod adresem www.ofds.pl

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>