Szukaj

Chmielaki 2010

Tradycje chmielarstwa na terenie Krasnegostawu i okolic sięgają początków XX wieku i wiążą się ściśle z osobą Tadeusza Fleszyńskiego (1886-1968), inżyniera chmielarstwa, który w swoim gospodarstwie pracował nad rozwojem oświaty rolniczej na wsi i jako członek Towarzystwa Rolniczego wygłaszał pogadanki na temat uprawy chmielu. Był też jednym z inicjatorów budowy szkoły rolniczej, w której po II wojnie światowej pracował jako nauczyciel uprawy chmielu, gdzie pod jego kierunkiem wykształciła się liczna kadra chmielarzy, co doprowadziło do powstania swoistego „zagłębia chmielowego”.

Liczne sukcesy krasnostawskich chmielarzy w produkcji chmielu i rozwój tego działu rolnictwa na przełomie lat 60 i 70, a także tradycje amatorskiego ruchu artystycznego sięgające XVIII wieku złożyły się na powstanie dożynek chmielowych, nazwanych „Chmielaki Krasnostawskie””.

Pierwsze Chmielaki odbyły się w dniach 11-12 września 1971 r. i miały regionalny charakter. Od początku imprezie towarzyszyło widowisko obrzędowe przedstawiające historię miasta i regionu, w którym występowały historyczne postacie związane z Krasnymstawem: Marek Sobieski starosta krasnostawski, Jan Zamojski Wielki Hetman Koronny oraz królowie Kazimierz Wielki, Władysław Jagiełło, Jan III Sobieski.
Od 1977 roku Chmielaki stały się imprezą ogólnopolską, w której uczestniczyły zespoły regionalne, twórcy ludowi z kraju i z zagranicy. Imprezy muzyczne odbywały się na stadionie i przy ratuszu, a przy ul. Rzecznej był kiermasz piwny i występy zespołów folklorystycznych.

W roku 1985 po raz pierwszy w Amfiteatrze zorganizowany został koncert rockowy pod nazwą „Chmiel Rock”, dzięki któremu do Krasnegostawu zawitało wiele gwiazd polskiej muzyki rozrywkowej m.in. Dżem, IRA, Voo Voo, Hey, Closterkeller, Republika, Kult, Lombard, T.Love.

W 1990 roku organizatorzy zmienili dotychczasową formułę – ze względów estetycznych i bezpieczeństwa część handlową przeniesiono z tzw. targowicy przy ul. Rzecznej do centrum pozostawiając wokół przejezdne ulice.
Od 1991 organizowane są Wybory Miss Chmielaków, które są częścią koncertu galowego, który rok rocznie gromadzi wielbicieli nie tylko płci pięknej, ale również miłośników kabaretów i dobrej muzyki. W poprzednich latach Galę prowadzili znani prezenterzy telewizyjni m.in. Krzysztof Ibisz czy Mariusz Szczygieł, a swoimi koncertami uświetniali m.in. Maryla Rodowicz, Czesław Niemen, Kayah, Krzysztof Krawczyk, Doda, Perfect, jak również artyści kabaretowi, tacy jak: Marcin Daniec, Jerzy Kryszak, Kabaret Moralnego Niepokoju, Grzegorz Halama, Kabaret Neo-Nówka, Kabaret OT.TO.
Od 1994 roku dla fanów muzyki jazzowej organizowany jest koncert pn. „Jazz z pianką”, na którym występują czołowi polscy wykonawcy jazzowi – Krzysztof Ścierański, Grzegorz Kapołka, Mr. Bober’s Friends, Al. Mad, Overtime.

W 2005 roku na Chmielakach wystąpiła po raz pierwszy gwiazda z zagranicy – Gipsy Kings, następnie w roku 2006 Boban Markovic Orchestra, a w roku 2007 InGrid.
Nieodłączną częścią Chmielaków jest Ogólnopolska Sesja Chmielarska, będąca okazją do spotkań chmielarzy z całego kraju.

Dzisiaj Chmielaki gwarantują mieszkańcom miasta i gościom z całej Polski, jak i z zagranicy wspaniałą zabawę z udziałem największych gwiazd estrady oraz koncerty zespołów folklorystycznych i kapel podwórkowych oraz przegląd twórczości ludowej, drugi pod względem wielkości wystawców w Polsce, na którym twórcy prezentują swój dorobek i talent.
Dzięki 40-letniej tradycji Chmielaki weszły na stałe do kalendarza ogólnopolskich imprez kulturalnych i są największą imprezą plenerową  po tej stronie Wisły. Ich rangę podkreśla fakt, że łączą w sobie tradycje ludowe, muzykę rozrywkową, tradycje chmielarskie oraz możliwość degustacji ogromnej ilości piw. Dziś Chmielaki są swoistym ambasadorem promocji kultury piwa.

Podczas tegorocznych Chmielaków po raz 14 zostanie wręczona nagroda dla browaru za najładniejszą Karczmę Piwną, które w tym roku będą ustawione dookoła Rynku Miejskiego – w ostatnich latach tą prestiżową nagrodę zdobywała Perła Browary Lubelskie S.A.

Chmielaki 2010

Tradycyjnie, po raz kolejny, odbędzie się największy w Polsce Konsumencki Konkurs Piw, w którym ocenianych jest ponad 100 piw z kraju i z zagranicy podzielonych na 11 kategorii. W tym roku po raz drugi zostanie przyznane Grand Prix Chmielaków – Królewskie Karpie, dla najlepszego piwa wybranego z pośród 11 zwycięzców poszczególnych kategorii.
W tym roku będziemy próbowali pobić kolejny rekord Guinnessa – w roku 2000 podczas 30. Chmielaków pobiliśmy rekord w największej piramidzie z kapsli – ich ilość wyniosła 308945.
Na rynku odbędzie się barwny korowód chmielakowy wraz widowiskiem obrzędowym, który poprzedzi Msza Święta w intencji chmielarzy.
Swoje stoiska, jak co roku, wystawią twórcy ludowi z całej Polski oraz birofile.

Tegoroczne Chmielaki uświetnią występy m.in. Velvet, Kombii, Blenders, Martyny Jakubowicz, Lao Che, Turbo, SexBomby, kabaretów Paranienormalni i Młodych Panów. Odbędzie się Ogólnopolski Przegląd Kapel Podwórkowych i Międzynarodowy Przegląd Kapel Ludowych i Folklorystycznych. Ponadto odbędą się koncerty Chmiel Disco, Cersanit Jazz z Pianką i Chmielakowy Recital Organowy.
Swoje stoiska wystawią browary z Polski, Czech i Francji, a dla gości przygotowano profesjonalne pole namiotowe na 1000 osób TOICAMP.

Honorowy Patronat nad Chmielakami 2010 objął Marszałek Województwa Lubelskiego Krzysztof Grabczuk.

Więcej informacji na oficjalnej stronie imprezy: http://www.chmielaki.pl

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>