Szukaj

Chianti – toskańska gwiazda Ruffino

Kto zna chianti? Prawie każdy, bo to niemal symbol Toskanii. Wśród tutejszych producentów win chianti prym wiedzie Ruffino, dom winiarski o ponad 130-letniej tradycji. Jego Ruffino Chianti czy Ruffino Riserva Ducale Chanti Classico to trunki cenione w 85 krajach na pięciu kontynentach!

Podobno już 2,5 tys. lat temu Etruskowie uprawiali winorośl na wzgórzach Chianti, samo wino chianti jest jednak o wiele młodsze. Pionierem w jego produkcji był jeden z tutejszych baronów, który od połowy XIX wieku w piwnicach swojego majątku skutecznie eksperymentował z łączeniem winogron różnych odmian, uzyskując charakterystyczne wino o rubinowym kolorze i zapachu fiołków.

W firmie Ruffino trunek ten ma szczególne znaczenie, jej założyciele – Ilario i Leopoldo Ruffino – od Ruffino Chianti zaczęli bowiem przygodę z winem, która zaprowadziła ich na szczyty winiarskiego kunsztu.

– Z małej, rodzinnej firmy, jaką było na początku, Ruffino przekształciło się w światową markę – opowiada Joanna Czachowska, dyrektor działu importu i marketingu Partner Center, jedynego importera win Ruffino w Polsce.

Ruffino

Koneserzy doceniają te wina nie tylko za dobrą jakość, smak i wspaniały bukiet. To trunki uniwersalne, świetnie komponujące się z wieloma potrawami, doskonałe na różne okazje – spotkanie towarzyskie, lunch biznesowy, czy wesele. Krystyna Tulecka z Łodzi co roku podaje je imieninowym gościom.

– Większość naszych przyjaciół to amatorzy toskańskich win. Lubią je także dlatego, że przypominają im wakacje w Toskanii, na których już kilka razy byliśmy wspólnie – mówi pani Krystyna.

Na imieninowym przyjęciu, które wydaje w najbliższy weekend, tradycyjnie najpierw pojawi się Ruffino Chianti, w charakterystycznej, pękatej butelce. To wino wytrawne, delikatne i dobrze zharmonizowane, o typowym dla chianti aromacie fiołków, owoców, papryki i tytoniu, w smaku pełne i aksamitne. Stanowi doskonały duet w kompozycji z przystawkami, potrawami z drobiu, serami i lekkimi daniami rybnymi.

Ruffino Chianti

Towarzystwem do dania głównego będzie natomiast Ruffino Riserva Ducale Chanti Classico, wytrawne, doskonale wyważone, uwodzące zmysły rubinową barwą z refleksami w kolorze cegły i bogatym aromatem m.in. fiołków, irysów i owoców. Aby mogło w pełni zaprezentować swój oryginalny bukiet, musi przynajmniej przez godzinę „oddychać” w otwartej butelce. – Przy tak wybornym trunku to niełatwy test silnej woli dla gości – śmieje się solenizantka.

Ruffino Riserva Ducale Chanti Classico  jest dumą producenta i jednym z jego pierwszych win, które zrobiły międzynarodową karierę, także… filmową.  Trunek ten pojawił się bowiem w dwóch scenach popularnego filmu „Diabeł ubiera się u Prady” z Meryl Streep w roli głównej.

Wszystkie wina Chianti Classico powstają w ściśle określonym rejonie Chianti, między Florencją i Sieną. Muszą spełniać rygorystyczne wymogi produkcyjne: przez co najmniej dwa lata starzeć się w dębowych beczkach i trzy miesiące w butelkach, zawierać minimum 80 proc. gron szczepu Sangiovese, 12-12,5 proc. alkoholu itd. To wszystko gwarantuje najwyższą jakość, której symbolem jest czarny kogut na złotym tle –  umieszczany na banderolach znak wyróżniający Chianti Classico.

Swoją drogą, prezent dla solenizantki w postaci butelki takiego wina to także doskonały pomysł. Wszystkiego najlepszego!

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>