Szukaj

Bruksela i wino owocowe

Polska ma dziś ostatecznie uzyskać zgodę na produkcję wina owocowego. W Brukseli rozpoczyna się dwudniowe spotkanie ministrów rolnictwa 27 krajów Wspólnoty.
Produkcja popularnych u nas win owocowych była zagrożona, kiedy kilka miesięcy temu Komisja Europejska uznała, że jeśli wino – to tylko z winogron. Ale pod wpływem presji Polski, Niemiec i krajów skandynawskich Bruksela wycofała się ze swej propozycji i zgodziła się na produkcję wina owocowego z jabłek, porzeczek czy wiśni. Dziś potwierdzą to ministrowie 27 krajów, ale pod warunkiem, że uzgodnią także radykalną reformę unijnego rynku wina.

Ministrowie rolnictwa będą rozmawiać nie tylko o winie. Wśród pozostałych tematów jest też zwiększenie limitów produkcji mleka, co bardzo interesuje Polskę. Szefowie resortów rolnictwa mają przyjąć propozycje Brukseli o dwuprocentowym zwiększeniu limitów produkcji mleka. Nie wiadomo, czy ten pomysł zaakceptuje Polska, która wcześniej domagała się trzy, a nawet pięcioprocentwego zwiększenia limitów.

W unijnej naradzie ma wziąć udział szef resortu rolnictwa, Marek Sawicki. Komisja Europejska planuje spotkanie polskiego ministra z komisarzem do spraw zdrowia, Markosem Kyprianu, które ma być poświęcone zniesieniu rosyjskiego embarga na import polskiego mięsa.

Źródło: tvn24.pl

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>